Kosztorys domu modułowego od A do Z

Obecnie obserwuje się tendencję do wzrostu kosztów domu modułowego. Z roku na rok cena wzrasta o 10-15%. Choć może to wynikać z obecnego trendu, który wskazuje na wzrost automatyzacji i efektywności w budownictwie. Są też firmy oferujące dostawę do rąk, bez żadnych prac montażowych, ale produkują one tylko niewielkie budynki, takie jak wiaty czy garaże.

Najczęściej zadawane pytanie brzmi: ile kosztuje dom prefabrykowany? Jest to kwestia bardzo indywidualna w każdym przypadku. W tym artykule znajdziesz przybliżoną cenę budynku, która może posłużyć jako podstawa do dalszych rozmów z potencjalnym wykonawcą.

Kosztorys domu modułowego jest opracowaniem dokumentującym wycenę nieruchomości na potrzeby celów podatkowych, prywatnych i innych.

Tak przygotowany kosztorys może być pomocny w wytłumaczeniu zasad i zakresu działalności firmy budowlanej, a także w ustaleniu ceny oferty. Kosztorys domu modułowego to porcja informacji o budynku: jego parametrach techniczno-budowlanych, proponowanej metodzie i sposobie budowy oraz specyfikacji technicznej. Dzięki niemu możemy śledzić co będziemy robić w trakcie budowy.

Wybór

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie cenowe, ustalmy nasze oczekiwania. Jeżeli chcemy mieć dom jednorodzinny, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli wydać na niego większą sumę niż w przypadku domu modułowego. Każdy z nas ma inne potrzeby i różne możliwości finansowe. Dlatego też należy przede wszystkim zastanowić się, co chcemy zyskać z budowy domu modułowego.

Gdybyś miał nieograniczony budżet, dom budowany na zamówienie byłby oczywistym wyborem. W końcu, kto nie chciałby posiadać domu zaprojektowanego dokładnie według własnego gustu? Ale pomimo tego, co można zobaczyć w telewizji, niestandardowe domy są poza zasięgiem dla większości z nas.

Budownictwo modułowe jest obiecującą alternatywą, która zapewnia wiele korzyści z domów budowanych na zamówienie po bardziej przystępnych kosztach.

Koszty

Koszty są zazwyczaj szacowane w momencie potwierdzenia zamówienia, w zależności od rodzaju i stanu domu, terminu dostawy i lokalizacji.

Opłata wyrównawcza do opłaty transportowej (dla domów modułowych): 20% kosztów dostawy.

Koszt dostawy: w zależności od lokalizacji i wagi domu. Przykładowo, dom transportowany do Warszawy będzie kosztował około 5% mniej niż do Poznania.

Usługa montażu: ok. 1-5% kosztów dostawy. Przykładowo dom, który kosztuje 150 000 zł z dostawą, będzie miał koszt montażu od 1 750 zł (jeśli nie jest zbyt trudny) do 4 500 zł (w przypadku przeszkód, np. złego dojazdu).

Podatki: 19% VAT od kosztu dostawy + 0,5% podatku od wartości budynku (dotyczy domów o wartości powyżej 5000 EUR). Np. dla domu o wartości 200 000 PLN: 21 % VAT – 5 000 EUR = 16 500 EUR plus 0,5 % podatku = 1 250 EUR = 17 750 EUR suma podatków.

Opłaty prawne: do 10% całkowitych kosztów związanych z budową.

Opłaty za pozwolenie na budowę w przypadku, gdy jest ono potrzebne: około 800 EUR za 100 m2.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.