Fotowoltaika na dachu, jaką powierzchnię można zakryć?

Wszystko możemy pokryć panelami słonecznymi. Dosłownie całą powierzchnię na naszym dachu. Jedynym haczykiem jest to, że musimy mieszkać gdzieś, gdzie jest słonecznie przez dużą część roku. Są jednak miejsca na świecie, gdzie można uzyskać niemal nieograniczoną ilość energii słonecznej, a takie miejsca są idealne dla każdego, kto chce zasilać swój dom energią słoneczną. Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) szacuje, że każda kilowatogodzina (kWh) mocy instalacji fotowoltaicznej na dachu może wygenerować około 6 200 kWh energii elektrycznej w ciągu całego okresu użytkowania. To mniej więcej tyle, ile przeciętny człowiek zużywa rocznie. Jednak nie cała ta energia jest dostępna od razu; w rzeczywistości większość energii elektrycznej wytwarzanej przez system PV jest produkowana w ciągu pierwszych kilku lat po jego zainstalowaniu. Z tego powodu naprawdę warto wykorzystać każdy centymetr dachu na fotowoltaikę.

Tropiki, Morze Śródziemne lub południowa Europa

Pomyśl o miejscach takich jak Kreta, Cypr lub Włochy. Miejsca te znajdują się w basenie Morza Śródziemnego i mają dużo słońca prawie każdego dnia w roku. W takich miejscach możliwe jest wytworzenie na własnym dachu wystarczającej ilości energii, aby zasilić cały dom i nie musieć w ogóle wracać do sieci.

Jest to świetne rozwiązanie, jeśli jesteś szczęśliwy, aby przenieść się gdzieś z silnym światłem słonecznym, ale nie działa tak dobrze, jeśli nie chcesz się przenieść. Więc jeśli nie jesteś chętny do przeniesienia się gdzieś w ciepłe miejsce, nadal istnieją sposoby, aby dostać się z sieci. Najczęstszym sposobem jest zainwestowanie w akumulatory i przechowywanie nadmiaru energii, gdy masz słońce, gotowe do użycia, gdy nie ma żadnego wokół.

Fotowoltaika, systemy solarne, moduły solarne – co to jest?

Fotowoltaika (PV) przekształca światło słoneczne w energię elektryczną. Z wyjątkiem termicznych systemów solarnych, cała instalacja jest montowana na dachu i składa się z modułu solarnego, ramy dopasowującej i falownika. Rosnąca liczba systemów PV jest dziś często nazywana „elektrowniami”. Nie jest to jednak poprawne z dwóch powodów: Po pierwsze, taka elektrownia PV nie wytwarza prądu w tak dużych ilościach jak np. elektrownia wiatrowa lub wodna. A po drugie, co najwyżej możliwe jest wprowadzanie wytworzonego prądu do sieci lokalnej (grid). Indywidualne wykorzystanie systemów fotowoltaicznych nie jest możliwe ze względu na napięcie stałe, które powstaje w wyniku pracy tych systemów (odpowiadające napięciu akumulatora).

W samych Niemczech jest około pięciu milionów prywatnych domów, które mogłyby być wyposażone w systemy PV (przybliżone zużycie energii elektrycznej: 5kWh na metr kwadratowy rocznie). Jednak wiele z tych domów ma dachy, które zupełnie nie nadają się do instalacji systemów PV. Dotyczy to w szczególności dachów z wysokowydajną izolacją lub zbudowanych z drogich materiałów, lub też takich, na których często pada deszcz.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.