Cmentarz Powązkowski w Warszawie – Spacer po najsłynniejszej nekropolii w Polsce
W polskiej tradycji cmentarze pełnią szczególną rolę. To nie tylko miejsca pochówku, ale też pamięci. Są nekropolie, które mają wyjątkowe znaczenie dla naszej narodowej kultury i historii. Znakomitym przykładem jest **Cmentarz Powązkowski w Warszawie**, czyli najsłynniejsza nekropolia w naszym kraju.
W kolejnym artykule Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, zapraszamy na krótki spacer po Starych Powązkach, co pozwoli Państwu poznać wyjątkową historię tego miejsca.
Gdzie znajduje się Cmentarz Powązkowski?
Cmentarz Powązkowski, nazywany również Starymi Powązkami lub Powązkami Cywilnymi, to zabytkowa nekropolia położona przy ul. Powązkowskiej 1 w Warszawie, na terenie dzielnicy Wola.
Cmentarz jest otoczony ulicami Okopową, Powązkowską, Tatarską i Jana Ostroroga, zajmując imponującą powierzchnię 43 hektarów.
Opiekę nad Cmentarzem Powązkowskim sprawuje Warszawska Kuria Metropolitalna. Warto natomiast wiedzieć, że funkcję opiekuna społecznego, m.in. w zakresie zbierania funduszy na ratowanie cmentarnych zabytków, pełni **Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa**.
Ciekawostka:
To właśnie Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa jest organizatorem słynnej, dorocznej zbiórki na Stare Powązki, najsłynniejszej tego typu inicjatywy w naszym kraju, zawsze odbywającej się w okolicach Dnia Wszystkich Świętych.
Historia nekropolii
Cmentarz Powązkowski został założony 4 listopada 1790 roku na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Poświęcenie nekropolii nastąpiło dokładnie 20 maja 1792 roku w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Początkowo cmentarz zajmował powierzchnię około 2,6 hektara.
W roku poświęcenia nekropolii ukończono również budowę kościoła św. Karola Boromeusza, zaprojektowanego przez Dominika Merliniego.
W XIX wieku cmentarz był kilkakrotnie powiększany, co było możliwe dzięki hojnym darowiznom i zakupom gruntów od rodzin Korwin-Szymanowskich i Łaszczyńskich. Ostatecznie nekropolia osiągnęła docelową powierzchnię 43 hektarów.
To warto wiedzieć:
Cmentarz mocno ucierpiał w okresie II Wojny Światowej, szczególnie po wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy to Niemcy realizując plan całkowitego zniszczenia Warszawy najechali nekropolię czołgami.
Zniszczenia częściowo udało się odbudować dopiero w roku 1970, jednak Cmentarz Powązkowski nie odzyskał już w pełni dawnego blasku. Między innymi nie udało się przywrócić do pierwotnego stanu unikalnych w skali naszego kraju katakumb cmentarnych.
Postać Jerzego Waldorffa
W 1974 roku Jerzy Waldorff zainicjował powstanie Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, co było momentem przełomowym dla nekropolii. Od tamtej pory na dobre ruszyła zbiórka funduszy, która pozwoliła ocalić mnóstwo cmentarnych zabytków.
O tym, jak pilnych prac remontowych wymaga cmentarz, świadczy chociażby sytuacja z 2012 roku. Wówczas to zawalił się mur oddzielający Stare Powązki od cmentarza żydowskiego, niszcząc około 70 zabytkowych nagrobków.
To warto wiedzieć:
W 2014 roku cmentarz został uznany za pomnik historii.
Znane osobistości spoczywające na Starych Powązkach
Na Cmentarzu Powązkowskim znajduje się około 70 tysięcy nagrobków – łącznie spoczywa tu około miliona osób, w tym wielu zasłużonych Polaków, między innymi powstańców, działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, uczonych, artystów, myślicieli, lekarzy, prawników, polityków, sportowców i duchownych.
Na Powązkach pochowani są m.in. Stanisław Moniuszko, Władysław Reymont, Stefan Starzyński, Jan Kiepura, Stefan Jaracz czy Gustaw Holoubek.
Spacerując alejkami cmentarza, można natrafić na wiele ciekawych grobów i pomników. Warto zwrócić uwagę na nagrobki z XIX wieku, które wyróżniają się bogactwem zdobień i symboliką. Na cmentarzu znajduje się również wiele pomników poświęconych ofiarom wojen i represji.
Wiele osób odwiedza Stare Powązki, by zapalić znicz na grobie bliskiej osoby, ale również po to, by pospacerować i poczuć atmosferę tego historycznego miejsca. Cmentarz Powązkowski to nie tylko miejsce pochówku, ale też swoisty skansen historii i kultury.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie? Zajrzyj na https://kalla.warszawa.pl/cmentarz-powazkowski-w-warszawie-najslynniejsza-nekropolia-w-polsce/.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.